آویز تخت کودک چی بخرم؟

آویز تخت کودک چی بخرم

آویز تخت کودک یک وسیله جانبی با عملکرد دوگانه است: سرگرمی و رشد فرزندتان را تقویت می کند. اما با مدل ها و فناوری های بسیار مختلف، باید بدانید که چگونه ایمن ترین و کاربردی ترین را انتخاب کنید. برای کمک به شما در این تلاش، ما راهنمای آویز تخت کودک چی بخرم را ایجاد کرده ایم. در اینجا همه چیزهایی را که باید در مورد آویز تخت بدانید و اینکه قبل از خرید آویز تخت باید مراقب چه نکاتی باشید را به شما نشان خواهیم داد.

راهنمای خرید آویز تخت کودک

نوزادان تازه متولد شده چه در خواب و چه بیدار بیشتر وقت خود را در گهواره خود می گذرانند. اینجا امن ترین مکان برای خواب نوزادان است و همچنین فضایی برای شروع رشد حواس آنهاست. بنابراین، داشتن بهترین آویز تخت کودک برای تعامل بسیار مهم است. این اسباب بازی ها به ایجاد تخیل و خلاقیت آنها کمک می کند. همچنین منبع سرگرمی است. برخی از آویزها دارای موسیقی و ملودی هستند که به خواب کودک نیز کمک می کند. با این حال، همه این آنها برای نوزادان تازه متولد شده مناسب نیستند. برای کمک به شما در انتخاب مناسب، در راهنمای آویز تخت کودک چی بخرم تعدادی از بهترین آویزها برای نوزادان را گردآوری کرده‌ایم تا بر مبنای این نکات مناسب ترینرا انخاب کنید.

آویز تخت چیست؟

آویز تخت یک لوازم جانبی تعاملی و تزئینی است. با مضامین مختلف – از دایناسورها تا شاهزاده خانم ها، تا مدل های انتزاعی تر – آویز توسط یک میله عمودی، یک گنبد و قطعات متحرک که به صورت دایره ای آویزان شده اند، تشکیل شده است.

آویزهای تخت به گهواره، کالسکه یا سایر محصولات کودک متصل است، می چرخد، چه با باد، لمس یا الکترونیکی حرکت کند. بنابراین حواس نوزادان را پرت می کنند و آنها را تحریک می کنند تا اشکال، رنگ ها، صداها و حرکات را تشخیص دهند.

با گذشت زمان، این لوازم جانبی بسیار تکامل یافته است، به خصوص پس از عملکرد ثابت شده آن در کمک به رشد کودکان. با استفاده از فناوری، این محصول حتی کارآمدتر و کاربردی تر شده است زیرا شامل صداها، موسیقی، نورها و پخش تصاویر است.

پس از نه ماه ماندن در شکم مادر، کودک می خواهد دنیا را بشناسد. برای دیدن، شنیدن، لمس کردن و احساس کردن آنچه در اطراف او است. بنابراین نوزادان به محرک هایی که دریافت می کنند پاسخ می دهند.

برای کمک به این فرآیند، خرید آویز تخت به شدت توصیه می شود. واقعیت این است که این اولین اسباب بازی کودک شماست.

کودک در حالی که در تخت خود دراز می کشد، با استفاده از چشم ها، سر، گردن و بازوهای خود با محرک ها ارتباط برقرار می کند. بنابراین، هدف اصلی آویز تحریک حواس، تمرکز و کنجکاوی و همچنین کمک به آرامش کودک است.

اما، در میان گزینه‌های مدل بسیار، باید بدانید که همه موبایل‌ها ایمن، مؤثر و مناسب برای تمام مراحل کودک نیستند.

آویز تخت ایده آل برای هر گروه سنی نوزاد کدام است؟

با گذشت ماه ها، بینایی کودک رشد می کند و متغیرهای وضوح، کنتراست و درک رنگ بهبود می یابد. بنابراین، هنگام انتخاب یک آویز تخت برای یک نوزاد، باید قطعاتی با خطوط برجسته و کنتراست قوی بین نور و تاریکی را ترجیح دهید.

با گذشت ماه ها، پیشرفت در درک رنگ، کنتراست و وضوح مشاهده می شود. تصاویر دیگر چندان تار نیستند. زمان آن رسیده است که آویزی با رنگ های روشن تر و متضاد تر وارد کنید.

سپس کودک شروع به واکنش به تحریک حرکتی می کند، ابتدا با چشم و سپس با بازو. به همین دلیل، یک آویز تخت با قابلیت حرکت برای نوزادان ایده آل است تا بازوهای خود را بالا ببرند و هماهنگی و حرکت را تشویق کنند.

بنابراین، آویز تخت مناسب برای هر مرحله از کودک، از فشار بیش از حد یا استرس کودک با محرک های اشتباه جلوگیری می کند. کارشناسان می گویند که تا پنج ماهگی تحریک بیش از حد نوزادان خوب نیست. بنابراین، آویزهای با حرکات سبک، رنگ های ملایم و صداهای آرامش بخش در اولویت قرار دهید.

برای کمک به شما، توصیه‌هایی از متخصصان در مورد اینکه چه زمانی باید موبایل را در برنامه زندگی کودک خود قرار دهید و اینکه کدام یک برای هر مرحله از کودک شما بهترین است، گردآوری کرده‌ایم.

2 تا 4 هفته:

در طول این مرحله، چشمان نوزاد تازه متولد شده همچنان با دنیای خارج از رحم سازگار می شود. به همین دلیل، ما یک آویز تخت ساده تر، بدون نور و بدون موسیقی، ترجیحا با رنگ های سیاه و سفید و فیگورهای صاف که کنتراست ایجاد می کنند، توصیه می کنیم.

هفته 5 تا 8:

در اینجا می توانید آویزی را خریداری کنید که قطعات آن دارای رنگ های اصلی و جنبه سه بعدی و همچنین حرکت و صداهای محتاطانه است.

8 تا 10 هفتگی:

در این محدوده سنی، آویز می‌تواند دارای درجه‌ بندی ظریفی از همان رنگ، قطعات با عمق و ارتفاع‌های مختلف باشد که باعث تقویت حواس می‌شود.

10 تا 12 هفته:

از این مرحله، آویزها می تواند پیچیده تر، با حرکات متفاوت و جذاب، اما همچنان نرم، با موسیقی آرامش بخش، نور و تصاویر ساده باشد.

12 تا 20 هفتگی:

کودک در 3 ماهگی بهتر و رنگارنگ تر می بیند و بنابراین والدین می توانند بینایی او را با آویزهایی با رنگ های قوی و زنده تحریک کنند.

در این دوره، حرکت لوازم جانبی نیز مهم است، زیرا این مرحله ای است که کودک دست ها و پاهای خود را زیاد حرکت می دهد و سعی می کند به اشیا دست پیدا کند.

از چهار ماهگی می‌ توانید اجازه دهید کودکتان آویزها را لمس کند. اما در انتخاب مواد دقت کنید و از قطعات کوچک خودداری کنید.

20 تا 32 هفتگی:

در 5 ماهگی بینایی کودک شما رشد بیشتری پیدا می کند و می توانید مدل رنگارنگ تری را با موسیقی و نور انتخاب کنید. اما در این زمان است که والدین باید نگران فاصله بین موبایل و فرزندشان باشند.

حداقل فاصله توصیه شده 50 سانتی متر است تا کودک با کشیدن آویزی که ممکن است بیفتد یا از آن برای بلند شدن استفاده کند، آسیبی به خود وارد نکند.

چه زمانی آویز را از تخت کودک برداریم؟

این مهم است که بفهمیم چه زمانی آویز را از تخت بیرون بیاوریم. هنگامی که کودک شما به سمت اسباب‌ بازی‌ های آویزان دراز می‌ رود تا آن‌ ها را بکشد، این نشانه آن است که به دلایل ایمنی باید لوازم جانبی را بردارید.

این زمان ممکن است از کودکی به کودک دیگر متفاوت باشد، اما به طور کلی، بعد از 32 هفته رخ می دهد. یعنی از ماه هشتم به بعد، دو خطر وجود دارد: افتادن آویز روی نوزاد یا آویزان شدن و افتادن آن از تخت.

علاوه بر این، وقتی کودک شروع به خزیدن یا برداشتن اولین قدم‌ هایش می‌ کند، سایر محرک‌ ها جذاب‌تر می‌ شوند و به طور کلی، آویز تخت دیگر چیز جالبی نیست.

نحوه مراقبتی از آویز تخت

به طور کلی باید به دو جنبه از آویز توجه ویژه داشت: ایمنی برای نوزاد و نحوه نصب آن. در حالت ایده آل، شما باید آویز را در فاصله 50 سانتی متری کودک قرار دهید. و با رشد کودک، به دلایل ایمنی باید فاصله بین آویز و کودک را افزایش دهید.

همچنین آویز باید در میدان دید کودک باشد. یعنی اطمینان حاصل کنید که لوازم جانبی بین 30 تا 45 درجه از خط دید عمودی کودک قرار گرفته است.

از همه مهمتر، کودک نباید مستقیم به سقف نگاه کند. به گفته متخصصان، نگاه کردن به سمت بالا – کاملاً عمودی – روان کردن چشم ها را دشوار می کند..

در مورد نصب، توجه داشته باشید که پایه آویزی که به تختخواب یا دیوار وصل می شود باید محکم، سبک و محکم باشد. هدف جلوگیری از افتادن آویز و برخورد با کودک است.

همچنین از تزیینات تیز که می تواند به کودک آسیب برساند و قسمت های بسیار کوچک مانند چشم ها و دکمه های عروسک ها نیز خودداری کنید. این اشیاء می توانند جدا شده و توسط کودک بلعیده شوند.

زیور آلات پر شده که به راحتی جدا می شوند نیز خطرآفرین هستند و باید از آنها اجتناب کرد. به یاد داشته باشید که همیشه قد و نزدیکی آویز را با رشد کودک تنظیم کنید. مدرن ترین مدل ها این امکان را به صورت عملی می دهند.

آویز را کجا قرار دهیم؟

برای شما مهم است که بدانید آویز را می توان در مکان های مختلفی نصب کرد، نه تنها در تخت. البته این به مدلی که انتخاب می کنید و همچنین دکوراسیونی که می خواهید در اتاق ایجاد کنید بستگی دارد.

اما به طور کلی می توان آن را روی سقف، روی دیوار و حتی روی پشه بند تختخواب قرار داد. آنچه در اینجا مهم است این است که موبایل انتخابی به صورت ایمن و محکم نصب شود تا از تصادف جلوگیری شود.

انواع آویز تخت کودک

آویز تخت تنها چیزی نیست که وجود دارد. مهم است که بدانید انواع دیگری از این لوازم جانبی وجود دارد که به همان اندازه کاربردی هستند. امروزه می‌ توان آویزهای انحصاری برای کالسکه، سایر آویزهایی که از قبل به حصیر، میز تعویض یا صندلی کودک وصل شده‌ اند، پیدا کرد.

اما به طور کلی همه انواع آویزها عملکرد یکسانی دارند. تفاوت بزرگ بین آنها عملی بودن است. به عنوان مثال کالسکه سیار قابل حمل است و می توان آن را در مکان های دیگر مانند صندلی و غیره نیز قرار داد.

بسیاری از مادران و پدران این نوع آویز گهواره را ترجیح می دهند تا گهواره را بدون حواس پرتی رها کند تا کودک مکان را به زمان خواب مرتبط کند.

آویزی که روی صندلی ثابت می شود یک گزینه دیگر برای زمانی است که کودک در تخت نیست. با این حال، شایان ذکر است که امروزه گزینه های آویز با عملکردهای متعدد وجود دارد.

یعنی می توانید آویزی را انتخاب کنید که هم در تختخواب و هم برای کالسکه و جاهایی که معمولا نوزاد در آنجا می ماند قابل استفاده باشد.

معیارهای خرید: عواملی که باید قبل از خرید آویز تخت در نظر بگیرید

اکنون که اهمیت آویز و نحوه استفاده ایمن و موثر از آن را می دانید، زمان آن رسیده است که بفهمید چه عواملی یک مدل را از مدل دیگر متمایز می کند.

با در دست داشتن این اطلاعات، می توانید بهترین گزینه را برای ایمنی و رشد کودک خود انتخاب کنید. از این رو، در زیر عوامل اصلی را که در انتخاب آویز تخت کودک باید در نظر بگیرید را فهرست کرده ایم.

در زیر هر یک از این عوامل را به تفصیل توضیح می دهیم تا بتوانید آویز ایده آل را انتخاب کنید.

مواد تولیدی

مواد ساخت یک فاکتور اساسی است که قبل از خرید آویز تخت کودک باید در نظر گرفته شود. در حالت ایده آل، شما باید آویزی را انتخاب کنید که از پلاستیک غیر سمی و با قطعات مخملی یا پارچه ضد حساسیت ساخته شده باشد. اما مدل های ساخته شده از چوب، نمد و حتی کاغذ یا ترکیبی از مواد مختلف را نیز خواهید یافت. با این حال، به یاد داشته باشید که این لوازم جانبی باید مقاوم باشد، اما در عین حال سبک باشد.

واقعیت این است که لمس ساده دستان کوچک کودک باعث می شود آویز حرکات نرمی انجام دهد و نه تنها به رشد چشم ها بلکه در درک لامسه نیز کمک می کند. آویزهای ساخته شده از چوب جامد بسیار سنگین هستند و بنابراین باید از آنها خودداری کرد.

بهداشت جنبه دیگری است که در خور توجه است. آویز باید به راحتی تمیز شود. یک  مدل ساخته شده از پارچه عموماً بسیار ظریف است، اما برای مثال نیاز به تمیز کردن دوره ای دارد.

بنابراین، در صورت امکان، مدل های ساخته شده از پارچه قابل شستشو و لاستیک چکش خوار را ترجیح دهید که کاربردی ترین گزینه ها برای تمیز کردن هستند.

عملکرد

هنگام انتخاب یک آویز تخت مهم است که عملکردهای ارائه شده توسط محصول را رعایت کنید. امروزه چندین گزینه برای آویز وجود دارد: ساده، موزیکال و بصری.

یک آویز تخت ساده فقط شامل قطعاتی باشد که می تواند توپ، ستاره، باگ و غیره باشد. عملکرد آن بیدار کردن بینایی، کنجکاوی و توجه است.

با آویز موزیکال می توان دستگاه را به دو قسمت تبدیل کرد: ساقه را با قطعات جدا کنید و جعبه موسیقی را می توان به عنوان اسباب بازی برای کودک استفاده کرد.

موبایل موزیکال و بصری از جمله مواردی است که دارای پروژکتوری از تصاویر و نور برای جلب توجه کودک و ایجاد آرامش است.

صدا

اگر آویزی را انتخاب می کنید که دارای پخش صدا باشد، باید انواع موسیقی را در نظر بگیرید. شما فقط باید بدانید که چگونه صدای مناسب را برای هدف خود انتخاب کنید. بنابراین، آویزی را انتخاب کنید که صداهای آرام و صداهای متفاوتی دارد.

به طور کلی، آویزهای تخت از سه تا 20 نوع مختلف صدا و موسیقی، از جمله موسیقی کلاسیک، صداهای طبیعت و صداهای آرامش بخش را ارائه می دهند.

علاوه بر این، برخی از مدل ها وجود دارند که صداها را تا 40 دقیقه بدون وقفه پخش می کنند. ناگفته نماند که می توانید مدلی را انتخاب کنید که بتواند به صورت خودکار یا دستی صدا را قطع کند.

تصویر

همچنین مهم است که نوع تصویر تولید شده توسط آویز و تعداد تغییرات را در نظر بگیرید. به طور کلی، شما آویزهایی با یک تا سه نوع مختلف تولید مثل پیدا خواهید کرد.

حتی برخی از مدل ها این گزینه را دارند که پس از 15 دقیقه به طور خودکار بازتولید تصویر را متوقف کنند. بنابراین، مدل‌ هایی را خواهید یافت که فقط چراغ‌ های شب را بازتولید می‌ کنند، مدل‌ هایی که تصاویر دقیق‌ تری از ستارگان و حیوانات را نشان می‌ دهند، و نسخه‌ هایی که هر دو گزینه را با هم دارند.

همچنین توجه داشته باشید که برخی از مدل های آویز تصاویر را فقط روی سقف پخش می کنند، در حالی که برخی دیگر روی دیوارها نیز تکثیر می شوند.

همچنین، مهم است که اطمینان حاصل شود که آویز عملکرد تنظیم و انتخاب نوع نور یا تصویر را با توجه به هدف ارائه می دهد: آیا کودک را آرام، متمرکز یا هوشیار نگه دارید.

رنگ ها

همانطور که دیدیم، برای هر مرحله از نوزاد، با توجه به ظرفیت بینایی کودک، یک نوع رنگ قوی تر یا ملایم تر توصیه می شود.

امروزه می توانید رنگ های بسیار متنوعی را در آویزها پیدا کنید. توصیه این است که تا 5 ماه اول زندگی از رنگ های بسیار قوی و متنوع خودداری کنید.

رنگ‌ های بسیار روشن می‌ توانند تأثیر معکوس داشته باشند و در نهایت کودک شما را بسیار آشفته کنند. بنابراین، اگر می‌خواهید آویز را در تختخواب قرار دهید، همیشه رنگ‌ های خنثی را انتخاب کنید. روشن ترین رنگ ها را برای زمان بازی بگذارید.

آویز تخت کودک چی بخرم؟

آویز تخت وسیله ای است که به رشد کودک شما کمک می کند و از همان روزهای اول بینایی، شنوایی و لامسه کودک را تحریک می کند. جای تعجب نیست که امروزه آویزها زیاد و متنوع هستند. اما همه مدل ها ایمن و کاربردی نیستند. بنابراین، در مقاله آویز تخت کودک چی بخرم به شما نشان می‌ دهیم که هنگام خرید آویز تخت ایده‌ آل برای نوزادتان چه نکاتی را باید در نظر بگیرید.

آویز تخت یک محصول مهم برای رشد کودک از ماه های اول زندگی است. ایده آل برای تحریک بینایی، شنوایی و مهارت های حرکتی، در حال حاضر مدل هایی از ساده تا تکنولوژیک تر وجود دارد. در این مقاله خواهید فهمید که چگونه با انتخاب آویز ایده آل از ایمنی و رشد کودک خود اطمینان حاصل کنید.

خروج از نسخه موبایل